آموزش تخصصی طراحی و بسته بندی

 در طراحی و بسته بندی

آموزش تخصصی طراحی و بسته بندی به این صورت است که در اولین مرحله از طراحی یک بسته بندی زیبا و چشم گیر، انتخاب یک نرم افزار طراحی مناسب است. طراحان اکثر اوقات از نرم افزارهایی مانند Adobe Illustrator، InDesign یا InkScape استفاده می‌‌کنند که در این میان Adobe Illustrator محبوبیت بیشتری نسبت به سایر نرم افزار ها به دست آورده است و InkScape ابزارهای ویژه و منحصر به فردی در اختیار طراحان بسته بندی قرار می‌‌دهد.

امروزه بسته بندی ( Packaging ) و طراحی بسته بندی ( Design Packaging ) که جهان به سوی گستردگی ارتباطات حرکت می کند و از جهت اینکه میزان آگاهی و رشد تصورات و ذهنیات انسان در برابر پیشرفت تکنولوژی و وسایل ارتباطات جمعی جایگاه خاصی دارد.

خط قالب طراحی و بسته بندی باید تعریف شده و مشخص باشد که این مشخص می‌‌کند بسته بندی در چه قسمتی باید برش بخورد یا تا شود و یک مفهوم کلی و مهم در طراحی بسته بندی، پاکت و فایل به حساب می آید.

مشخص نمودن خط قالب در پروژه‌های طراحی فرآیندی بسیار زمان بر است، پس برای ارزیابی کار بهتر است نتیجه کار را در جایی ذخیره کرده تا بتوانید در پروژه‌های آتی از آن استفاده کنید.

بهتر است در ابتدای کار با یک برنامه دقیق و آینده نگرانه پیش بروید تا دیگر مجبور نباشید زمان زیادی را صرف اصلاح طرح و یا اضافه کردن مواردی به آن کنید.

با توجه به تغییرات وسیع و متنوع امروزی، تجارت به هر نوعی و در هر کجا که جاری باشد با یک حجم زیادی از شکل های تابلوها، بسته بندی های متفاوت کالاها و ابزارهای تبلیغاتی رو به رو است.

امروزه تبلیغات به خصوص طراحی بسته بندی ها، نظر افراد زیادی را به خود جلب می کند وطراحی بسته بندی را به یکی از شغل ها و موارد سودآور تبدیل می نماید .نه تنها معرفی خدمات و کالاها بلکه حتی یک فعالیت خیرخواهانه هم بدون تبلیغ موثر و کارامد ممکن نیست.

یقینا پیشرفت فناوری های روز دنیا در تمام شرایط زندگی افراد مختلف بی تاثیر نبوده و به طور هم زمان با این فرآیند، توسعه ابزار ها در رسانه ها نیز توانسته کمک بزرگی به تبادل و انتقال اطلاعات کند.

کارتن سازی در کرج

مظروف نمودن کالا : 

در اصل طراحی بسته بندی می تواند به معرفی بهتر کالا، اطلاع رسانی و جلب مشتری به خرید کالا کمک قابل توجهی کند.

ما طراحی بسته بندی هایی داریم که به طور مجزا به عنوان یک فروشنده عمل می کند ، چراکه می تواند بدون حضور حتی یک فروشنده کالا خود را به راحتی به مخاطب خود عرضه کند .

همچنین طراحی بسته بندی می تواند به عنوان اولین عنصر ارتباطی با مخاطب بازار هدف ، نقش مهمی در افزایش فروش برندسازی ایفا کند.

طراحی بسته بندی چیست؟

طراحی بسته بندی تعاریف مختلف و جامعی دارد ، اما در یکی از جامع ترین تعاریف به عنوان یک شبکه هماهنگ تعریف می شود که هدف آن فراهم کردن شرایط برای حمل بهینه، توزیع مناسب، انبارش، فروش و مصرف بهینه است.

طراحی بسته بندی ، عملیات پیچیده و حساسی است که از زوایای دیگری مانند پویایی، علمی، هنری و … نیز بهره مند می باشد. در اولین سطح بسته بندی ،کارکردهایی همچون نگهداری از کالا، حمل و نقل، اطلاع رسانی را شامل و همچنین عناصر خدماتی را هم در خود جای داده است. ماهیت بازاریابانه بسته بندی خود به تنهایی می تواند یکی از مهمترین کارکردهای بسته بندی باشد و در هنگام طراحی بسته بندی باید توجه زیادی به آن کرد.

کارکردهای طراحی بسته بندی حرفه ای نیازمند تخصص های مهندسی، بازاریابی، روانشناسی و طراحی گرافیک است و متخصصان طراحی بسته بندی نیازمند دانش هایی در زمینه هنری و انگیزشی هستند.

تعاریف طراحی بسته بندی : 

طراحی بسته بندی مناسب بسته بندی ای است که حجمی را در خود جای داده و پلی بین تولید انواع بسته بندی و بازار هدف باشد.

طراحی بسته بندی از بستن اشیایی گوناگون در یک جعبه، طراحی بسته بندی به هر نوع محصولی از هر مواد تشکیل دهنده با هر نوع ساختاری تشکیل شده است که به عنوان بسته ای برای مقاوم سازی، حمل و نقل ، جابجایی و تحویل و ارائه خوب کالا از ماده خام گرفته تا محصول نهایی را بتواند از تولید کننده به بازار نهایی برساند.

ویژگی های یک طراحی بسته بندی خوب : 

طراحی یک بسته بندی مناسب شامل طراحی بسته بندی است که از محصول در طی حمل و نقل، انبار داری ، قفسه مغازه و در منزل مشتریان محافظت کند تا زمانی که توزیع محصول را در زمان و محل مناسب ارائه دهد. طراحی بسته بندی از روش فراهم کردن یک سیستم مناسب از محافظت در مقابل شکستگی، فاسد شدن ، گم شدن وسایل اضافه به ارزش محصول اضافه می کند. می توان ویژگی های یک بسته بندی مناسب را به بخش های زیر تقسیم کرد:

آسان کردن کاربری محصول: طراحی بسته بندی عملکرد مناسبی برای افراد درگیر در توزیع برای آسان کردن ارائه، فراهم می کند که شامل برچسب، طریقه مصرف و استاندارد بودن و موارد دیگری می باشد.

بازاریابی محصول: در عصری که رقابت زیادی بین شرکت های تولیدی مختلف باشد، طراحی بسته بندی نقش مهمی در ارائه محصول ایفا می کند و می تواند در شناخت محصول شرکت در بازارهای گوناگون موثر باشد.

اطلاعاتی که باید در یک بسته بندی رعایت شود:

اطلاعاتی که باید در یک طراحی بسته بندی رعایت شود نیاز به تخصص های گوناگونی دارد چراکه با روح و روان مشتری سر و کار دارد. همچنین این اطلاعات با پیشرفت زمان، ابعاد بیشتری را به دنبال دارد. ابعادی مانند زمان استفاده، رنگ، نحوه حمل و نقل، قیمت، مواد تشکیل دهنده و طرز استفاده و …. را می توان بر روی بسته بندی های امروزی دید.

طراحی بسته بندی ، بازاریابی و تبلیغات :

امروزه برای انتقال پیام های تبلیغاتی از رسانه های گوناگونی مانند کاتالوگ ، پوستر ، تبلیغات تلویزیونی ، نمایشگاهی و …. استفاده می شود که یکی از آنها طراحی بسته بندی است.

در این بین طراحی بسته بندی ایجاد انگیزه برای خریدار، به خصوص محصولات جدید و ایجاد تمایز بین محصولات است. در مرحله بعدی باید طرح و حجم زیبا و جالبی باشد و در آخر کیفیت بسته بندی نیز بسیار مهم می باشد.

شکل فیزیکی : 

طراحی : که شامل طرح و نقش، رنگ، علائم روی بسته بندی، لوگو و تصاویر روی زمینه است. برای موفقیت در ارائه محصول باید رنگ طراحی بسته بندی با طبیعت و اثرات محصول ارتباط نزدیکی داشته باشد. رنگ محصول نیز حتما نباید شاد باشد بلکه باید متمایز باشد و همچنین بسته بندی باید حرف جدید داشته و متمایز باشد.

آموزش طراحی بسته بندی :

امروزه آموزش طراحی بسته بندی در تبلیغات و فروش افراد زیادی را به خود جذب کرده است . یکی از مواردی که نقش مهمی در زمینه آموزش طراحی بسته بندی ایفا می کند، آموزش طراحی بسته بندی محصولات می باشد که یک شغل پر درامد در زمینه پول سازی در فعالیت های خدماتی محسوب می شود.

آموزش طراحی بسته بندی یکی از عناصر هنری در فعالیت های گرافیکی می باشد که این آموزش طراحی بسته بندی خلاقیت هنری را با تکنیک های تجاری مرتبط می کند تا مسیر محصولات تجاری را در بازار معلوم کند. آموزش طراحی بسته بندی کالا در فعالیت های اقتصادی نقش بسیار مهمی دارد که در متن زیر آن را شرح می دهیم:

آموزش طراحی بسته بندی در تبلیغ و معرفی بهتر محصول

تمام هنرجویان از آموزش طراحی بسته بندی و دستیابی به مهارت و تخصص کاربردی در جهت آموزش طراحی بسته بندی بی نصیب نخواهند بود. هنرجویان آموزش طراحی بسته بندی با مراحل طراحی بسته بندی از زمان گرفتن سفارش تا روش طراحی و آموزش طراحی بسته بندی و طراحی ساختار ، آموزش طراحی بسته بندی خلاقیت ، آشنایی با بازاریابی این صنعت و همچنین چاپ وساخت خواهند آموخت و همچنین در آموزش طراحی بسته بندی تکنیک های خلق یک بسته بندی کالای خلاق را خواهند آموخت.


طراحی بسته بندی

بسته بندی خلاقانه :

بسته بندی خلاقانه هنر و علم نگهداری از محصولات برای نگهداری ،انبار ، انتقال و توزیع، ذخیره، فروش و استفاده از محصولات است.

بسته بندی خلاقانه مراحل طراحی وتولید بسته بندی خلاقانه را شامل می شود. بسته بندی خلاقانه به تاثیر زیادی بر زندگی دارد، به صورتی که در بسته بندی خلاقانه ما در کل محیط خود آن را حس می کنیم .

کاربرد بسته بندی خلاقانه در تولیدات غذایی و بسته بندی خلاقانه در محصولات دارویی ، بسته بندی خلاقانه محصولات مصرفی و محصولات صنعتی مانند محصولات بسته بندی خلاقانه و محصولات شوینده که همگی با بسته بندی خلاقانه هستند.

شرح فعالیت اصلی بسته بندی خلاقانه محافظت از کالا است که بسته بندی خلاقانه با علامت های استاندارد این امکان را دارد تا دانش اینکه چه نوع محصولی داخل بسته بندی خلاقانه قراردارد را پیدا کنیم و مشخص کنیم که شرایط نگهداری و استفاده از آن چگونه است.مثلا ، برای طراحی بسته بندی خلاقانه باید تجربه مخاطبان محصول داخل بسته بندی خلاقانه و این موضوع که مخاطبین بازار هدف به چه طریقی از محصول استفاده می کنند را در راس امور قرار دهید.پس بنابراین بسته بندی خلاقانه باید سازگار با سلامت مخاطبین نیز باشد چراکه این بسته خلاقانه  پس ازمصرف دور خواهد افتاد ونباید به محیط زیست صدمه ای وارد شود ویا محصولات تشکیل شده در داخل بسته بندی خلاقانه مشکلی وارد شود . رنگ ها باید از یک طرح کلی بسته بندی خلاقانه پیروی کند که با محصول یکی باشد.

جعبه بسته بندی :

انواع جعبه بسته بندی مقوایی بر اساس مواد تشکیل دهنده مقوا :

جعبه بسته بندی مقوا : جعبه بسته بندی های مقوایی اغلب بر اساس جنس مقوای به کار رفته در ۳بخش زیر دسته بندی می شوند:

جعبه بسته بندی مقوایی پشت طوسی (Grey Back Box) : این نوع جعبه بسته بندی ها از مقوای پشت طوسی تولید می شوند. وزن مقوای مصرفی بر اساس سفارش مخاطبین بازار هدف و بر اساس وزن محصولات داخل جعبه بسته بندی طراحی می شوند .

جعبه بسته بندی مقوای پشت طوسی مقوایی است با وزن های مختلف که یک سمت آن سفید و سمت دیگر آن طوسی است. کاربرد این نوع جعبه بسته بندی مقوا برای چاپ جعبه بسته بندی های گوناگون است.

ویژگی ها:

۱- سختی

۲- شفافیت

۳- قابلیت چاپ مناسب

جعبه بسته بندی آن اصولا بصورت ورق به فروش می رسد .

کارتن سازی در کرج

جعبه بسته بندی مقوایی پشت سفید (White Back Box) :

جعبه بسته بندی مقوای پشت کرم که از نظر کیفی بسیار بالاتر از جعبه بسته بندی پشت طوسی است که کاربرد آن معمولا در ساخت جعبه بسته بندی دارویی و بهداشتی است.

ویژگی ها :

  • جعبه بسته بندی با انعطاف بالا
  • جعبه بسته بندی با شفافیت
  • جعبه بسته بندی با قابلیت چاپ مناسب
  • جعبه بسته بندی که رو و پشت آن سفید است.

جعبه بسته بندی اینوربرد (Ivory Board Box):

نوع دیگری از مقوا در جعبه بسته بندی های بهداشتی کاربرد دارد که این دربرد برای جعبه بسته بندی که در قسمت مرکزی آن از مواد بازیافت شده به عنوان مثال مقوا پشت طوسی بکار رفته و در دو طرف دیگر ان ورق های پالپ استفاده شده است که هر چه این لایه ضخیم تر باشد کیفیت جعبه بسته بندی به مراتب بالاتر می رود.

جعبه بسته بندی مقوایی گلاسه (Two Face Glossy Box) :

جعبه بسته بندی مقوای گلاسه دارای بافت یکسان در هر دو سوی مقوا است و همانند مقوای اینوربرد دارای قابلیت تولید جعبه بسته بندی بهداشتی با سطوح با کیفیت می باشد . تنها به لحاظ ساختاری نرم تر و بدلیل تراکم جرمی پایین تر مصرف کمتری در صنایع طراحی بسته بندی دارد .

از انواع دیگر جعبه بسته بندی برای طراحی بسته بندی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.جعبه بسته بندی لمینتی

2.جعبه بسته بندی با کاغذ فلوتینگ

3.جعبه بسته بندی لمینتی سینگل فیس

4.جعبه بسته بندی لمینتی سه لا

5.جعبه بسته بندی لمینتی پنج لا

خلاقیت در بسته بندی :

خلاقیت در بسته بندی موجب افزایش فروش حرکت به سمت تمایز و همچنین این خلاقیت در بسته بندی باعث نگهداری مناسب از کالا است . خلاقیت در بسته بندی سبب این می شود که محصول شما بعضی مواقع بدون داشتن تمایز در کیفیت محصول انتخاب شود.

خلاقیت در بسته بندی عبارتند از:

خلاقیت در بسته بندی رقابتی

خلاقیت در بسته بندی قانون مدار

خلاقیت در بسته بندی اجتماعی

 خلاقیت در بسته بندی بر اساس فناوری

طبق آنچه در خلاقیت در بسته بندی گفته شد تنها به صورتی می توان به موفقیت محصول و بسته بندی آن در بازارهای رقابتی امروز امیدوار بود که شرکت مورد نظر اجتماعی از طراحی بسته بندی را به شکل خلاقیت در بسته بندی خود اعمال می کند.

تبلیغات برای فروش :

سازمان هایی که تا کنون بسته بندی را به عنوان یک رسانه برای تبلیغات جهت فروش در نظر نگرفته است می توانند از فضا و سطح روی بسته بندی جهت تبلیغات برای فروش کالاهای دیگر نیز بهره ببرد . تعدادی از مشتریانی هستند که دقیقا همان چیزی را که بعد از ورود به فروشگاه نیتش را داشتند می خرند . امروزه تبلیغات برای فروش ، ۷۰ درصد از تصمیم گیری خرید را به تصمیم در محل خرید معطوف نموده است .

در تبلیغات برای فروش این موضوع مهم که یک فروشنده با هوش با استفاده از رنگ و طرح تبلیغات برای فروش را پیش می گیرد ، حتی اگر این مشتری برای خرید این محصول نیامده باشد اهمیت چندانی دارد اما در تبلیغات برای فروش بسته بندی و رنگ نیز یک ابزار مهم در تبلیغات برای فروش به حساب می آید و به شکلی عمل می نماید که گویا هر محصول به شکل مختلفی رسانه تبلیغات برای فروش است و این طراحی بسته بندی به آسانی به خریداران کمک می نماید تا یک برند را در برابر بقیه برند ها انتخاب کنند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

 

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

Call Now Buttonبرای مشاوره رایگان کلیک کنیدبسته بندی پنجره ای یا طلقی و تاثیر آن در مخاطب